Пам’ятка населенню про заборону спалювання сухої рослинності
Згідно з чинним законодавством, спалювати суху рослинність ЗАБОРОНЕНО.
17.04.2020 року вступив в дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу».
Згідно з яким:
-забруднення повітря речовинами, відходами або іншими матеріалами промислового чи іншого виробництва внаслідок порушення спеціальних правил карається штрафом від 30600 до 61200 гривень або обмеженням волі до 3 років (ст.241 ККУ);
-знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загально небезпечним способом карається штрафом від 91800 до 153000 гривень або обмеженням волі від 2 до 5 років (ст.245 ККУ);
-випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах карається штрафом від 3060 до 6120 гривень (ст.771 КУ про адміністративні правопорушення).
Також, з рослинними залишками як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При горінні гуми, наприклад, утворюється канцерогенна сажа, яка викликає респіраторні захворювання оксидами сірки. Під час горіння рослинних залишків у повітря вивільняються шкідливі хімічні сполуки, які знижують імунітет людини, викликають алергію, захворювання дихальних шляхів, посилюють негативний перебіг хронічних, а також сприяють розвитку онкологічних захворювань.
На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми так рясно окропляємо від колорадського жука.
У населених пунктах спалення сухої трави або листя на присадибних ділянках може перерости у неконтрольоване горіння. Це загрожує знищенням будівель і споруд житлового сектору. Крім того, погіршення видимості на автодорогах через дим від таких багать може стати причиною дорожньо-транспортних пригод. Особливо небезпечним є спалювання сухої трави на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, поблизу лісових масивів.
На природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння. А знищення природної листяної підстилки призводить до збільшення в 2-4 рази промерзання грунту.
Саме тому, зважаючи на збільшення кількості загорянь у природних екосистемах, закликаємо громадян суворо дотримуватись правил пожежної безпеки у весняно-літній період.
Виконком Чорноострівської селищної ради