УВАГА!!! Небезпечна рослина - Борщівник Сосновського

Дата: 09.06.2020 11:39

Фото без описуРЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо ліквідації багаторічної рослини – борщівника Сосновського на території Хмельницького району

Останніми роками  набуває поширення дуже небезпечна, отруйна і дикоросла багаторічна рослина, при контакті з якою виникають сильні опіки шкіри - Борщівниик Сосновського. Рослина відноситься до родини зонтичних з 2-5 річним циклом розвитку. З центральної її бруньки на 3-5-й - рідше на 2-3-й рік життя утворюється квітковий пагін. Після плодоношення рослина повністю відмирає. Розмножується головним чином насінням. Борщівник Сосновського досягає 3 м. висоти, має великі перисті листки та порожнисте стебло, росте переважно на добре зволожених ґрунтах. З борщівником дуже складно боротися, тому щороку в Україні та на Хмельниччині зокрема цього бур’яну стає дедалі більше. Основними місцями його поширення є потічки, береги річок, узбіччя доріг, деградовані пасовища й покинуті поля.

Особливістю рослини є те, що зелена маса борщівника містить фурокумарин, який під впливом сонячної енергії спричиняє сильні опіки при контакті з відкритими частинами тіла людини. Борщівник є також контактним та дихальним алергеном.

Зважаючи на те, що бур’ян викликає опіки шкіри, всі роботи по його знищенню необхідно проводити в захисному одязі.

Заходи боротьби з борщівником Сосновського:

1. В населених пунктах рекомендуємо:

- знищувати рослини за допомогою перекопування або переорювання ґрунту з подальшим висіванням на цих ділянках газонних трав, які б створювали штучні фітоценози із суцільного рослинного покриву, здатного пригнічувати амброзію;

- викопувати рослини борщівника із коренями і знищувати їх методом спалюванням або захороненням у санітарних ямах;

- зрізувати основний корінь борщівника на глибині 8-12 см;

- періодично скошувати рослини до початку цвітіння.

Не припиняти такі роботи протягом кількох років до тих пір, поки не будуть знищені всі кореневища та насіння в ґрунті.

2. На узбіччях доріг і залізничних насипах, неугіддях, присадибних ділянках, на розпайованих землях необхідно:

- періодично викошувати рослини до початку цвітіння;

- застосовувати гербіциди зареєстровані в Україні, на основі гліфосатів, дикамби, сульфанілсечовин і інших;

.В разі проведення обробок забороняється випасання худоби та заготівля сіна у зоні 300 м. від оброблених територій протягом 15 діб. Забороняється обробка земель несільськогосподарського використання на відстані менше 300 м. від місць постійного перебування людей.

Боротьба буде ефективною, коли проводиться одночасно в усій зараженій місцевості.

Чого не слід допускати, знищуючи зарості борщівника Сосновського:

- скошувати рослини борщівника в період цвітіння і на початку дозрівання плодів;

- застосовувати не зареєстровані в Україні і не рекомендовані гербіциди;

- під час роботи з борщівником не можна бути роздягненим або мати незахищені ділянки тіла;

- скошений матеріал не можна залишати кинутим на місці без скидання купи і спалювання;

- не можна близько підходити до рослин або заростей борщівника, брати в руки будь-які його частини, нюхати квіти, фотографуватись, тощо.

Сектор з питань оборонної роботи, ЦЗ та взаємодії з правоохоронними органами відділу ЖКГ, містобудування, інфраструктури, енергетики, захисту довкілля, з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами

Хмельницької районної державної адміністрації

29016, м. Хмельницький, вул.Кам’янецька122/2