Чорноострівська громада
Хмельницька область, Хмельницький район

Що робити, якщо вашу дитину цькують інші дітлахи: поради батькам

Дата: 26.11.2019 15:09
Кількість переглядів: 1265

Фото без опису

Минулого року в українських школах зафіксували близько 109 тис. звернень до психологів через цькування. При чому, до фахівців зверталися як самі учні, так і батьки з вчителями.

Як зазначається, 39% з усіх звернень надходили від дітей, 29% - від вчителів, ще 5% - від сторонніх людей, а решта – від батьків.

Як спілкуються діти?

Звичайно, перші знайомства та формування зв’язків починаються в дошкільному віці. Проте іноді навіть там можуть виникати конфліктні ситуації чи спалахи агресії.

Найчастіше в колективі є кілька активних дітей, які формують "центр" компанії. Також є діти, які перебувають нібито "в підпорядкуванні" у них. Така розстановка сил може негативно вплинути на обидві групи дітей: у перших розвивається підвищена самооцінка та відчуття влади над ситуаціями в колективі, а другі або займають позицію поплічників, або починають почуватися невпевнено в колективі, – наголосила психологиня.

Окрім того, це може негативно відбитися на майбутнє, зокрема бажанні дитини вступати у стосунки з іншими компаніями й може створити проблеми.

Фото без опису

Дітям не завжди вдається подружитися

Що може підштовхнути дитину до булінгу?

Серед причин можуть бути такі:

  1. Відсутність уваги від батьків або рідних.
  2. Бажання зайняти і показати позицію "лідера" в колективі.
  3. Тиск із боку однолітків.
  4. Вона сама раніше була жертвою булінгу.

 Важливо розуміти, що булінг з’являється там, де немає підтримки. Дітям потрібно пояснювати, що почуття бувають різними, що хтось комусь може не подобатися тощо.

Яких дітей можуть цькувати?

Звичайно, об’єктом цькування може стати будь-яка дитина, але часто це дітлахи з підвищеною чутливістю або емоційно вразливі.

Агресори навмисно вибирають і б’ють по найболючіших точках: наприклад, можуть напасти на дитину з неблагополучної сім’ї, малюка з інвалідністю, дитину з невизначеною гендерною ідентичністю або просто на невпевнену в собі людину.

 Діти в ситуації булінгу можуть відчувати складні емоції, з якими самостійно впоратися нелегко: сором, провина, страх, жах і відчуття, що з нею щось не так, тому її й булять, тощо і це ще більше може погіршити їхній стан.

Як виховати дитину, щоб вона могла захистити себе?

По-перше, дитина повинна сприйматися дорослими як самостійна особистість, так у неї буде формуватися поважливе ставлення до себе, старших та інших дітей.

Фото без опису

Пояснюйте дитині, що вона не може ображати інших

"По-друге, – вміння дитини визначати свої особисті межі. Спочатку воно формується у взаємодії з батьками: людина з малих років повинна розуміти і відчувати, де її емоції, дії, переконання та думки, а де – чужі".

 Дитина також повинна вміти розуміти та приймати власні емоції, почуття, реагувати на емоції людей, тобто мати високий рівень емоційного інтелекту.

Тому його розвиток варто почати з малих років:

  • пояснювати свої емоції, розповідати, що вони означають і що при цьому відчувають інші;
  • навчити керувати конфліктами, тримати свої емоції під контролем;
  • створювати атмосферу довіри і турботи, щоб дитина могла відразу про все розповісти.

Особливо важливим є відкрите спілкування з батьками, яке формує безпеку та внутрішнє розуміння, що з дитиною все добре і вона завжди буде прийнятою.

Що робити батькам, коли цькують їх дитину

  Якщо дитина стала об’єктом цькування, підтримка з боку батьків і близьких людей вкрай важлива. Необхідно її вислухати, обговорити, які емоції у неї викликає дана ситуація, дати їй зрозуміти, що не всі діти такі, що батьки її люблять, піклуються і переймаються про неї. У сім’ї має панувати атмосфера довіри та безпечний простір, щоб у дитини не було проблем розповісти мамі чи татові про свої проблеми і попросити про допомогу.

Якщо дитина таки зізналася, не кидатися відразу в емоційне реагування і бажання миттєво розв’язати проблему шляхом розмов з іншими дітьми, батьками та викладачами. Натомість можна похвалити дитину за те, що вона з вами цим поділилася.

Якщо ж дитина є кривдником, вкрай важливо з’ясувати причину такої поведінки. Потрібно звернути особливу увагу на почуття дитини: чи відчуває вона сором за скоєне, чи злиться вона на щось або когось і тому так поводиться, інше. Покарання може погіршити і навряд чи виправить ситуацію.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь