Голодомор 1932-1933 років
На початку тридцятих років Україна, яку всі знали як житницю Європи, була приречена сталінським комуністичним режимом помирати з голоду. Поділля – сільськогосподарський центр України – за час Голодомору втратило чверть населення. У четверту суботу листопада в Україні на підставі Указів Президента Л. Кучми № 1310/98 та Президента В. Ющенка № 431/2007 відзначається День пам’яті жертв Голодомору.
Голод в Україні розпочався восени 1932 року і тривав до літа 1933року. За цей період від недоїдання та супроводжуючих його хвороб померло за різними даними від 5 до 7 млн. осіб.
Зігнавши людей в колгоспи влада зіштовхнулась з масовим саботажем селян, що призводило до зриву доведених з верху планів хлібозаготівель. За це і було покарано селян шляхом примусових конфіскацій хлібних запасів.
Комісія відправлена Сталіним в Україну наприкінці 1932року, висловила думку про організований саботаж хлібозаготівель. Почались арешти голів колгоспів і радгоспів та активістів серед селянства. На селі відбувались масові арешти, конфіскація майна і виселення.
Люди рятуючись від голодної смерті їли все, траплялись випадки канібалізму. Сталінське ж керівництво не визнавало факту голодомору, а місцеве керівництво щоб вислужитись перед Москвою подвоювало плани хлібозаготівель. Таким чином було здійснено геноцид українського народу голодом. Відносно смертності в селах громади то мартиролог «Національної Книги Пам’яті жертв голодомору в Україні» укладений на підставі даних книг актів цивільного стану наводить такі цифри.
В Антонівці встановлено імена 49 померлих від голоду
Катеринівці – 33
Грузевиці – 67
Захарівцях – 34
Манилівці – 110
Миколаєві – 117
Осташках – 121
Бережанці – 57
Мартинівці – 30
Педосах – 84
Лапківцях – 52
Рідкодубах – 63
Ставчинцях – 144
Чорному Острові – 65
Всього в селах громади померло від голоду 997 чоловік.
23 листопада цього року вся Україна відзначала 86-ту річницю пам’яті по безвинно померлих 7,5 млн. людей України. Схилимо голови, запалимо свічки, будемо просити Бога упокоїти їхні душі.